چگونه یخ در دمای 180- ذوب می شود؟ (متن علمی)

چگونه ممکن است که یخ در سرمایی به شدت 180- ذوب شود؟ پاسخ این سوال بدین شرح است: این پدیده در حالتی رخ  می دهد که هر کریستال یخ شامل 48 مولکول آب باشد.

برند وان ایسندورف[i] از دانشگاه فریبرگ[ii] آلمان و همکارانش، بلوری یخی متشکل از ده ها مولکول آب ساختند که  به هر مولکول آن یک الکترون اضافه کرده بودند. بار الکتریکی الکترون به آن ها این امکان را می داد که بلور ها را در میدان های الکتریکی قرار داده و آن هایی را که  دارای اندازه نامتانسب بودند، جدا کنند.

از آن جایی که بلور یخ ده هزار برابر کوچکتر از یک دانه شن بود، محققان نتوانستند شاهد ذوب شدن آن ها باشند. در مقابل در بازه ی دمایی 256- تا 80- سانتیگراد، آن ها موفق شدند تبخیر چندین مولکول آب را به کمک تابش اشعه لیزر مشاهده کنند.

با شمارش تعداد مولکول های تبخیر شده آن ها توانستند انرژی هر بلور را پیش از نابودی آن محاسبه کنند. از آن جایی که مایعات نسبت به جامدات دارای انرژی کمتری هستند، آن ها دریافتند که بلور در چه دمایی ذوب شد.

ذوب شدن یخ در 180- مایه شگفتی این محققان شد. بنا به گفته وان اسندورف احتمالا این قضیه بر هر کسی روشن است که مقدار کمی آب، رفتار متفاوتی از خود نشان می دهد اما این تعداد مولکول آب رفتار این چنین متفاوت از خود نشان خواهد داد.

نتیجه تحقیقات این تیم در نشریه فیزیکال ریویو لترز[iii] منتشر خواهد  شد.

به عقیده وان اسندورف و همکارانش نتایج تحقیقاتشان راه را برای ارئه مدل هایی هموار خواهد کرد که چگونگی تشکیل ابر، آب وهوا، شیمی اتمسفری و تغییر تدریجی اجرام آسمانی متشکل از آب چون ستاره های دنباله دار را توضیح می دهنند و پیش بینی می کنند.

 

 ترجمه: مهرزا د

منبع: New  Scientist

[i] Bernd Von Issendorff

[ii] Freiburg

[iii] Physical Review Letters

/ 78 نظر / 32 بازدید
نمایش نظرات قبلی
فرزانه

هر چند می دونم کلمه ی عبورم چی بوده به تو می گم بلکه بتونی یه کاری برام بکنی بهار کلمه ی عبورم بوده بعدا شناسه ری کاربری ام رو هم بهت می گم

مهبد

[گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل] سلام ای دوست عزیزم. [ماچ][ماچ]وبلاگت خیلی خوب بود.ای کاش من هم عین تو اینقدر بازدید کننده داشتم اگه خاستی رازش رو به من بگو و منو در وبت لینک کن[ماچ][ماچ] [نیشخند][نیشخند][نیشخند][نیشخند][نیشخند][نیشخند] http://teknologiejahan.persianblog.ir من از وبت خیلی استفاده کردم به خصوص از کد هایت. من تو را لینک کردم به نام به روز. [سبز][سبز][سبز][سبز][سبز][سبز][سبز] به وب من هم یک سری بزن. [گل]یا علی[گل]

مریم

[خجالت][خجالت][خجالت][خجالت][خجالت][خجالت][خجالت][خجالت] اووه راستی یادم رفت ادرس وبم رو بدم خودت قبلا اومدی ولی کار از محکم کاری عیب نمی کنه http://bachehayetimetehran.persianblog.ir [خجالت][خجالت][خجالت][خجالت][خجالت][خجالت][خجالت][خجالت] [خداحافظ]

پرنده کوچک

سلام خوبی پیامت را دیدم ولی چون مسافرت بودم دیر شد .[ناراحت] مطلب جالبی نوشتی . بمن سر بزن[لبخند]. پرنده کوچک

رشن

سلام دوست عزیز. بیا که به روزم.

عطیه

سلام اقای دانشمند من اپم.منتظرم.بیا[شوخی]

Wondermage Gallery

سلام دوست عزيز [گل] گالري عکس Wondermage با بيش از 1100 تصوير با کيفيت در 11 بخش مجزا شما را به ديدن اين تصاوير دعوت مي کند. اميدوارم از تصاوير خوشتان بيايد و ما را از نظراتتان محروم نکنيد. در صورت تمايل Wondermage را با نامي دلخواه که مفهوم گالري را برساند در صفحه خود لينک کرده و به ما اطلاع دهيد تا به عنوان تشکري کوچک متقابلا در دايرکتوري ما لينک شويد. به دوستانتان هم اطلاع دهيد، شايد اوقات خوبي را در گالري سپري کنند. اميدوارم موفق باشيد و از تصاوير لذت ببريد.

احسان

دستت درد نکنه .وبلاگ خوبی داری

سلام بر دوست گرامیم باید به اطلاعتان برسانم که با تخصصی شدن وبلاگم نام و آدرس وبلاگ را تغییر دادم نام قبلی نوشهر زیبای من بود که به به سوی سلامتی تغییر کرد خوشحال می شوم که این تغییر رو در آدرس من اعمال کنی. موفق باشی سالار